Co zrobić, aby strona WWW była przyjazna?

Co robisz, gdy późno w nocy otwierasz stronę WWW, która do Ciebie gada, albo gra przeraźliwy utwór? Albo strona, która przepełniona jest flashowymi wstawkami i animacjami. A portal internetowy, który wymaga od Ciebie zamykania wyskakujących z każdej strony reklam?

Ja szybko szukam krzyżyka, który służy do zamknięcia denerwującej witryny.

Projektując stronę internetową należy zadać sobie kilka pytań:

Kim jest mój potencjalny Klient?Niby jest to najprostsze z możliwych pytań. Jednak odpowiedź już taka prosta nie jest. Wyobrażasz sobie stronę salonu sukien w odcieniach szarości, albo stronę zakładu pogrzebowego w różach i fioletach? Często internauta przeglądający stronę to nasz późniejszy klient. Trzeba o tym pamiętać.
Do czego będę używał tej strony?
Jeżeli jest to witryna Twojej wiodącej działalności, to chcesz się pokazać z jak najlepszej strony. Pragniesz oznajmić swoje dokonania i sukcesy na polu zawodowym. Ale nie przesadź z samouwielbieniem , abyś był zrozumiały i przystępny dla przeciętnego człowieka
Kto będzie odwiedzał moją stronę?
Robisz zlecenia dla dużych korporacji? Wspaniale, cieszę się, że udało Ci się rozwinąć. Pokaż również zlecenia dla lokalnej kwiaciarni i mechanika z Twojej ulicy, abyś nie został skreślony przez potencjalnego klienta, któremu się wyda, że Twoje usługi nie są na jego kieszeń.
Jak często potrzebuję aktualizacji?
Wszystko w dzisiejszym czasie się zmienia. Szybciej niż pogoda w górach. Dlatego przed stworzeniem strony pomyśl, jak często będziesz potrzebował ją aktualizować. Jeżeli raz na rok - możesz użyć strony napisanej w html. Jeżeli częściej niż raz na miesiąc - pomyśl o CMS.
Czy moi przyszli klienci są mobilni?
Tylko z pozoru jest to niepotrzebne pytanie. W dobie rozwoju telefonii mobilnej i dostępności internetu w coraz mniejszych urządzeniach trzeba brać pod uwagę klientów którzy korzystają z tych rozwiązań, i tworzyć strony WWW przyjazne tabletom, smartfonom i netbookom.

Wszystkie te kwestie bierzemy pod uwagę projektując dostarczane przez nas strony WWW. Przed przystąpieniem do pracy badamy rynek i strony konkurencji. Z jednej strony daje nam to rozeznanie w trendach panujących w danej branży - z drugiej zaś daje możliwość zaproponowanie naszym Klientom wpisanie się w obowiązujące schematy albo zastosowanie innowacji. 

Pod uwagę bierzemy nie tylko zawartość merytoryczną strony, ale również wprowadzając (czy modyfikując dostarczaną przez Klienta) treść na stronie staramy się aby w maksymalny sposób wykorzystać słowa kluczowe z danej branży - ułatwiając tym samym późniejsze pozycjonowanie strony w Internecie.