Copywriting, czyli sztuka tworzenia dobrych tekstów

Copywriting jest jednym z elementów tworzenia reklamy. Copywriter to osoba, która tworzy słowa wypowiadane przez aktorów w danej reklamie. Przez umiejętny dobór słów sprawia, że dana reklama jest zapamiętana przez odbiorcę.

Copywriting w przypadku stron internetowych jest procesem w którym za odbiorców jest przynajmniej dwóch. Jednym z nich jest osoba, która czyta dany tekst, drugim odbiorcą jest automat (bot), który pobiera aktualną stronę WWW. Trzecim odbiorcą jest algorytm, który na podstawie wpisanych na stronie słów odpowiednio ją indeksuje.

Współpraca z copywriterem w tworzeniu stron WWW polega na opowiedzeniu mu o specyfice branży, Waszej działalności oraz odpowiadaniem na różne, z pozoru błahe pytania. Im mniej zna on Waszą branże - tym tak naprawdę lepiej. Copywriter nie ma być specjalistą od elektrolizy czy tabletek na porost włosów. On ma napisać tekst w taki sposób, aby po przeczytaniu go - zarówno Wy - jako specjaliści jak i kompletny laik uznali, że dana kwestia została im dostatecznie wytłumaczona.

Jednak copywriter przydatny jest również w - teoretycznie - prostych do zrealizowania projektach.


Weźmy branżę, w której najmniej spodziewamy się udziału siły zewnętrznej w postaci copywritera - czyli pospolitą kwiaciarnię. Tutaj raczej nikt nie spodziewa się zbytniej ingerencji marketingowej, bo cóż (teoretycznie) może być ciekawego w kwiatach. Powyższa ilustracja przedstawia przykładowe szyldy dwóch kwiaciarni. Dla ułatwienia, oba zostały napisane tą samą czcionką i użyte zostały te same kolory.

Obie nasze "wirtualne" kwiaciarnie znajdują się na tej samej ulicy, lub w tym samym ciągu handlowym. Przepływ ludzi w przez dane centrum handlowe rozkłada się mniej więcej równomiernie. Przedsiębiorcy korzystają z tych samych dostawców kwiatów ciętych oraz tych samych szklarni w przypadku kwiatów doniczkowych.

W lewym przykładzie, właściciel kwiaciarni skorzystał z usług zawodowego copywritera. Wchodząc do tej kwiaciarni będziemy podświadomie spoglądać na każdy kwiat jak na kolejny cud. W przypadku prawej kwiaciarni, wchodząc do niej wiemy, że znajdziemy w niej konkretny produkt: kwiat cięty oraz rośliny w doniczkach. I patrząc się na tą samą różę będziemy ją widzieli przez pryzmat szyldu.

Jeżeli dodatkowo właściciel "Cudów" pokusi się o zatrudnienie florysty z artystyczną duszą i zmieni wystrój lokalu, to zgodzicie się Państwo, że jego sukces na rynku jest gwarantowany.